Pálení klestí a biologického odpadu

15. 2. 2008

Pálení klestí a biologického odpadu

Teplé a slunečné počasí láká k pracím na zahrádce, mezi které patří i pálení různého biologického odpadu – zbytků staré trávy, listí, větví ze stromků, či pálení klestí v lese.

Zdánlivě bezpečná činnost se může velmi snadno vymknout kontrole a způsobit tak značné škody na lidském zdraví i majetku. Především nedbalost při vypalování trávy či klestí v přírodě je jednou z nejčastějších příčin požárů, u kterých hasiči v jarních měsících zasahují.

Vypalování porostů (trávy, křovin, lesů) je podle zákona o požární ochraně striktně zakázáno. Při porušení zákazu hrozí pokuta až několik desítek tisíc korun. Spalování listí či shrabané trávy na zahrádce, nebo pálení klestí v lese zákon výslovně nezakazuje, je však nutno dbát zvýšené opatrnosti.

V zájmu bezpečnosti při pálení je dobré dodržet tyto zásady:

-       velikost hromad materiálu k pálení volit tak, aby stačily shořet během doby kdy je přítomen dozor

-       klest spalovat v bezpečné vzdálenosti od objektů (domů či chat) a souvislých lesních porostů

-       zcela zakázáno je rozdělávání ohňů ve vysoké suché trávě

-       ohraničit ohniště kameny, nebo pruhem o šířce 1 metru, ze kterého jsou odstraněny hořlavé předměty (jen holá půda)

-       při nepříznivém počasí (silný vítr, velké sucho) oheň raději nerozdělávejte, při náhlém zhoršení podmínek během pálení oheň raději dostatečně uhaste

-       po skončení pálení ohniště důkladně uhaste, aby bylo zamezeno dalšímu vzplanutí či požáru (vlastními zdroji, nebo za pomoci místní jednotky hasičů)

-       opustit místo pálení lze až po důkladném uhašení ohně

Pálení hořlavých látek většího množství či rozsahu, je nutné předem ohlásit na operační středisko hasičského záchranného sboru kraje, aby se tak předešlo zbytečným výjezdům hasičů k domnělým požárům.

K ohlášení je možné využít on-line aplikace na webu jihomoravských hasičů na adrese www.firebrno.cz/paleni-klesti

Další možností je využití telefonního čísla 950 640 400, které je přímo na krajské operační středisko hasičů, nebo tísňovou linku 150. Při ohlášení je třeba uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktu na ni a také přijatá protipožární opatření.

Pokud se pálení klestí vymkne kontrole a hrozí nebezpečí vzniku požáru, bývá zavolání hasičů (na tísňovou linku 150 či 112), jistou a rychlou pomocí.

zdroj: HZS Jmk
www.firebrno.cz