Odborná příprava členů

10. 5. 2008

Základní odborná příprava členů jednotky probíhá, pokud není stanoveno jinak, každý první pátek v měsíci v 18 hodin.

Teorie probíhá v zasedací místnosti, práce s technikou před zbrojnicí či v terénu.
   Dvakrát ročně, na jaře a na podzim, je probíráno téma první pomoci, které školí jeden z členů jednotky, pracovník ZZS.
   Jednou za tři měsíce se koná cvičení nositelů dýchací techniky na různých místech a v budovách, přičmž je cvičena i komunikace přes radiostanice a orientace v terénu. Součástí bývá i evakuace figurantů pomocí transportní plachty či nosítek.

27. března 2009 proběhlo cvičení nositelů dýchací techniky v jedné ze sloupských bytovek.

Tématem cvičení byla příprava útočného vedení pro zdolání požáru bytu ve 4. patře výškové budovy. Sedm hasičů s technikou se kolem 18. hodiny vydalo ze zbrojnice k cílovému objektu. Pětice mužů v dýchacích přístrojích zdolala přes 60 schodů a vytvořila potřebné vedení od cisterny na parkovišti až do 4. podlaží, ve kterém byl nalezen muž v bezvědomí. Dvojice hasičů absolvovala cestu dolů a v zápětí se vrátila s nosítky, na kterých 80ti kilového figuranta snesla do přízemí. Poté se hasiči vrátili opět do budovy. Tím bylo toto cvičení prakticky u konce. Členové jednotky následně přichystanou techniku z prostor bytového domu uklidili a vrátili se na svoji základnu.

Cvičením byla prověřena možnost použití transportních nosítek v budově, rychlost a způsob provedení úkolů, komunikace mezi členy družstva a kvalita radiového spojení, a v neposlední řadě také fyzická zdatnost našeho mužstva.

V průběhu roku probíhá ve Sloupě několik podobných cvičení, při kterých už naši hasiči navštívili například věž kostela, systém chodeb v budově Základní školy i temná zákoutí Kulturního domu. Díky těmto akcím lze hodnotit možnosti hasičů a taktických postupů při případném ostrém zásahu v testovaných budovách. Pozitivní i negativní postřehy dále pomáhají při prohlubování odborných znalostí členů jednotky a jsou také zdrojem užitečných informací pro případný zásah.