Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velmi silný vítr na 29.10.2017

29. 10. 2017

Na vichřici vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu:

VÝSTRAHA ČHMÚ číslo: PVI_2017/95 
Vydaná: pátek 27.10.2017 11:25 (09:25 UTC) 

Na jev: EXTRÉMNĚ SILNÝ VÍTR (EXTRÉMNÍ STUPEŇ NEBEZPEČÍ): 
Pro celou ČR 
od neděle 29.10.2017 00:00 do neděle 29.10.2017 19:00 

Přes Polsko bude postupovat k východu tlaková níže a v jejím týlu k nám začne proudit studený vzduch od severu. 

V průběhu noci na neděli a v neděli dopoledne (29.10) bude postupně zesilovat západní vítr. Nejsilnější vítr, s extrémním stupněm nebezpečí, předpovídáme v poledních a odpoledních hodinách, kdy bude západní, postupně severozápadní vítr dosahovat rychlostí 11 až 16 m/s s nárazy 25 až 30 m/s, 
ojediněle až 35 m/s (125 km/h). Na horách očekáváme vítr o rychlosti vichřice s nárazy 35 až 45 m/s (160 km/h). Ve večerních hodinách vítr zeslábne na čerstvý. 

V polohách nad 600 m bude silný vítr doprovázet sněžení, při intenzivních sněhových přeháňkách (v bouřkách) může docházet k přechodnému snížení dohledností a tvorbě sněhové pokrývky. Na horách se postupně začnou místy vytvářet sněhové jazyky. 

Doporučení ke zmírnění následků velmi silného větru: 
-Je předpovídán jev s extrémním stupněm nebezpečí. Lze očekávat materiální škody na velkém území, omezení v dopravě, výpadky elektrického proudu, polomy v lesích i ohrožení životů. Sledujte vývoj situace ve sdělovacích 
prostředcích. 
-Před příchodem větru nutno zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty (květináče, zahradní nábytek, plechy, apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod. 
-Omezit pohyb venku a jízdy autem. Nezdržovat se zejména v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), v blízkosti větších stromů a nechodit do lesa. Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách. 
-Při řízení auta jet maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. To platí i pro prázdné nebo poloprázdné nákladní auto a kamion. Hrozí také zvýšené nebezpečí střetu s překážkou na silnici a neprůjezdnost silnice. 
-Neparkovat auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávat pozor na vysoké sloupy. 
-Dávejte pozor na možnost pádu drátů vysokého napětí. Pokud leží na zemi, vůbec se k nim nepřibližujte. 
-Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz). 
-Vzhledem k očekávaným srážkám bude v podmáčeném terénu docházet k vyvracení stromů. 

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha/Josef Hanzlík 
ve spolupráci s VGHMÚř